Resimli ve Kolay Yemek Tarifleri

Hepsi tek tek denenmiş, tam ölçülü net tarifler

Baharat Çeşitleri

Ana Sayfa » Blog » Baharat Çeşitleri
anasonAnason (anise) :
Kahverengine yakin yeşil renkte, oval maydanozgillerden Pimpinella anisum bitkisinin tohumu. Bütün veya hafif dövülmüş olarak genellikle kurabiyelere, hamur işlerinde, kraker ve ekmeklerde kullanılmaktadır. Kavrulduğu zaman tadını arttıran anason tohumu Türkiye’de de yetiştirilmektedir.
Rosemary2Biberiye (rosemary) :
Akdeniz çevresinde çok yetişen, güzel kokulu yapraklarını dökmeyen, çiçekleri soluk mavi renkli, bir bitki (Rosmarinus officinalis). Kurutulmuş biberiye otunun dikenimsi yaprakları biraz dövülüp parçalanarak balık buğulamada, et ve soslu tavuk yemeklerinde, pizzaların sosunda  kullanılabilinir.
Bayleave2Defne yapragi (bay leaves) :
Aromali Laurus nobilis bitkisinin açık yeşil renkteki yaprakları. Çorbalarda, domates soslarında, pilavlarda, diğer et, sebze ve balık yemeklerinde, marine yapımında kullanılır. Akdeniz ülkelerine özgü olan Defne bitkisi Türkiye’de de yetiştirilmektedir.
BasilFesleğen veya Reyhan Otu (basil) :
Ocimum basilicum Akdeniz ülkelerinde yetişen yaprakları hafif acımsı, kokulu bir bitki. Soslu sebze ve et yemeklerinde, soslarda ve özellikle pizza sosunda kurutulmuş reyhan kullanılmaktadır.
Poppysee1Haşhaş Tohumu (poppy seed) :
Papaver somniferum bitkisinin siyaha yakin renkte, ufak tohumlarından oluşan haşhaş tohumu Türkiye’de genellikle kavrulmuş olarak hamur islerinde, ayrıca çöreklerin üstlerine serpiştirmek için kullanılır.
Nutmeg2Hint cevizi/ kucuk hindistan cevizi (nutmeg) :
Myristica fragans; bu ağacın hoş kokulu tohumu. ,küçük hindistan cevizi. Tatlılarda, keklerde ve diğer her türlü tuzlu yemeklerde aromayı artırıcı olarak kullanılır. İtalyan, Fansız ve Hindistan mutfaklarında ve daha birçok ülkede diğer baharatlarla karıştırılarak kullanılan bir baharat ceşitidir.
Cardamom2Kakule (cardamom) :
Zencefilgillerden, sıcak iklimlerde yetişen güzel kokulu bir bitki (Elettaria cardamomum). Danimarka tarzı ekmek, unlu mamullerde, Afrika, Arap mutfaklarında baharat olarak, ayrıca yeşil tanelerin içinden çıkan tohumlarla cay ve kahve yapımında birlikte kaynatılarak kakuleli kahve, çay yapımında kullanılmaktadır.
PepperblKarabiber (black pepper) :
Zeytinsi, meyvelerin taneleri yuvarlak, yaprakları kalp biçiminde bir bitki (Piper nigrum). Dünyaca bütün yemeklerde kullanılan karabiberin tadını koruması için özellikle tüketileceği zaman öğütülüp kullanılması tavsiye edilmektedir. Ana üreticisi Hindistan, Endonezya ve Brezilyadı
r. Eski çağlarda çok değerli olan baharat vergi, kira, borç ödemelerinde parayla eşdeğer olarak kullanılmıştır.
Cloves1Karanfil (cloves) :
Et, tavuk kızartmalarında (üst kısmına bütün olarak batırarak), kurabiye, kek (toz halinde) ve tatlılarda, Türkiye’de bazı yörelerde çayı kokulandırmak için karanfil kullanılır. Ayrıca ağızdaki sarımsak kokusunu gidermek için bir tane ağza alınıp çiğnenir, karanfilin güçlü aroması bu kokuyu giderir. Ana üreticisi Endonezyadır.
OreganoKekik (oregano) :
Bütün et kızartmalarında, özellikle İtalyan mutfağında, domates kaynaklı soslarda, pizzalarda, hamur islerinde, yumurta ve mantarlı yemeklerde kekik kullanılmaktadır. Türkiye kaliteli kekik üretiminde ilk sıralarda yer almaktadır.
CelerysdKereviz Tohumu (Celery Seed) :
Apium graveolens adli bitkinin kerevize yakin taddaki tohumlarından oluşur. Tursu yapımında tadlandırmak için, salata soslarında, çorbalarda, kızartma etlerin soslarında kullanılır. Her turlu yemeğe farklı bir tat katmak için önce kavrulup salca ilave ederek veya toz haline getirip serpiştirmek sureti ile kullanilabilir.
Coriande2Kişniş (coriander) :
Maydanozgillerden yaprakları maydanozu andıran, 20-60 cm yükseklikte, tüysüz, bir yıllık ve otsu bir bitki (Coriandrum sativum). Bu bitkinin baharat olarak kullanılan kurutulmuş meyvesi veya tohumu. Köftelerde; kereviz, patlıcanlı, soğanlı, sosisli yemeklerde, mercimek, patates, baklagilli yemeklerde, ayrıca  bisküvi ve hamur işlerinde kişniş kullanılabilir. Ana üreticisi Fas’tir.

Cumin2Kimyon (cumin) :
Cuminum cyminum bitkisinin tohumundan elde edilir. Köfte, ızgara, etli dolmalarda, çorbalarda kullanılır. Hindistan, Meksika mutfağında önemli yer tutar.Havuç, domates, biber salatalarının soslarında, fırında, balık (biberiye, defne yaprağı, fesleğen ile), lahana, patlıcan mercimek gibi sebzelerde,patatesli yemeklerde kullanılır.
MarjoramMercakköşk (marjoram) :
Küçük yapraklı, güzel kokulu bir saksı bitkisi. Kekikle ilişkili olduğu söylenen mercankoşkün kekikten daha tatlı ve hoş bir tadı bulunmaktadır. Balık ve et yemeklerinde, kuzu ve dana eti ile yapılan ızgara ve soslu yemeklerde, domatesli yemek ve salatalarda, haşlanmış sebzelerde (lahana pırasa havuç patates) kullanılır. Tavuk kızartmalarında fırına koymadan önce tavuğun içine bir miktar konulabilir. Ayrıca limon ve zeytinyağı ile kullanılması tavsiye edilir. Kuru sebzeli yemeklere çorbalara, soğanlı patates, sosisli yemeklere, pizza sosuna kullanılır.
MintNane (mint) :
Ezogelin, mercimek gibi çorbalarda, kuzu etinde, soslarda (cacık gibi), cay ve diğer içeceklerde. tatlı ve dondurmalarda servis yapılırken ayrıca salata ve dolmalarda nane kullanılır. Orta çağlarda mutfaklardaki kullanımının dışında toz haline getirilip dişleri beyazlatmada da kullanılmıştır.
Fennel2Rezene (fennel) :
Sarı çiçekli, yaprakları iplik biçiminde parçalı, hoş kokulu, baharlı meyveleri anason gibi yemeklerde ve bazı içkilerde tat verici olarak kullanılan, hekimlikte gaz söktürücü olarak yararlanılan çok yıllık otsu bir bitki (Foeniculum vulgare). spagetti soslarında, salata soslarında, patates salatalarında, somon, uskumru, levrek gibi balıkların buğulamalarında, mantar soslarında kullanılır. Çerkez tavuğu, kuzu eti ızgara balık, kabak, bazı tür keklere ve konservelere kullanılır.

SaffronSafran (saffron) :
Çok pahalı bir baharattır. Baharda çiçek açan soğanlı bir kültür bitkisi (Crocus sativus).  Bu bitkinin tepeciklerinin elle tek tek toplanarak kurutulmasıyla elde edilen safranın 225,000 tanesi ancak yarim kiloya yakin urun verir. Genel olarak renklendirmek ve tad vermek için sıcak suda eritilmek sureti ile özellikle pilav, zerde, rizotto gibi yemeklerde, hamur islerinde, balık yemeklerinde kullanılır.

rhus_03Sumak (sumac) :
sıcak bölgelerde yetişen, kabuğu hekimlikte, yaprakları dericilikte kullanılan bir ağaç, somak (Rhus coriafia). Bu ağacın, ekşilik vermek için dövülerek yemeklere katılan mercimeğe benzeyen meyvesi. Salatalarda (yeşil salatalar, domates, taze soğan) ve genellikle yoğurtlu kebaplarda kullanılır. Sumak ekşisinin antiseptik özelliği nedeniyle salatalarda kullanılmasında yarar vardır.

SesameSusam (sesame seed) :
Sıcak bölgelerde yetişen küçük bir bitki (Sesamum indicum). Bu bitkinin küçük, sarımtırak tohumu. Tat vermek için her türlü ekmek, hamur işi, bazı keklerde ve salata soslarında kullanılır. Çok eski tarihlerden beri kullanılan baharatlardan biri olan susam, yaklaşık M.O. 1500 yıllarında Mısırlılar tarafından ilaç olarak kullanılmıştır.
CinnamnTarçın (cinnamon) :
Cinnamomum ağacının, içinde kokulu bir yağ bulunması dolayısıyla bahar gibi kullanılan kabuğu. Sütlü tatlılarda, salep, boza, pastalarda, meyve kompostosunda, keklerde, elma turtasında ve dondurmalarda kullanılır. Çubuk halindeki tarçın ıhlamur ve karanfille kaynatılmak sureti ile sıcak bir kış içeceği olarak içilir.
Tarragon1Tarhun Otu (tarragon) :
Anasonla nanenin aromalarini andiran Artemisia dracunculus adli bitkinin kurutulmus yaprakları. Sebze çorbalarında her türlü salata (özellikle yeşil veya domatesli) ve soslarında, söğüş, omlet, ızgara somon balığı, haşlanmış veya pişirilmiş tavuk, dana ve av etlerinin soslarında (bearnez, holandez, römulad vb) kullanılır. Yavan yemeklere çeşni katar. Tarhunotu güzel kokusuyla tuz , biber ve sirkenin yerini tutabilir.

Allspice2Yenibahar (allspice) :
Aromasi karanfil, hint cevizi ve tarçın karışımını andırdığı için ingilizcede allspice adini alan yenibahar  bezelye taneleri büyüklügündedir. Türk mutfağında özellikle etli ve zeytinyağlı dolmalarda, genel olarak soslarda, et yemeklerinde. köftelerde, değişik tatlılarda kullanılır. En çok üretildiği ülke Jamaika’dır.
Ginger1Zencefil (ginger) :
Hindistan ve Malezya’da yetişen, yaklaşık 100 cm yüksekliğinde, kamış görünüşünde, çok yüksek ve otsu bir bitki (Zingiber officinale). Unlu, yumurtalı beyaz soslarda bir çay kaşığının yarısı ilave edilir. Özel bir tadı vardır. Bazı etli dolmalara konulur, ızgara etlere pişmeden önce serpilir. Tatlılara ve bazı kuru pastalara, kurabiyelere konulur. Sahlep piştikten sonra tarçın ile beraber üzerine dökülür. Ihlamurla karıştırıldığında soğuk algınlığının ve öksürüğün en iyi ilacıdır.

Turmeric2Zerdeçal:
Curcuma longa bitkisinin kurutulmus kökü. Pirinç pilavı, her türlü makarna ve hamur işlerinde, balık çorbalarında, mayonezlerde kullanılır. Ayrıca çiğ olarak rendelenmiş ve beşamel sos ilave edilmiş kereviz salatalarının içine ilave edilebilir. Zencefili andıran görünümlü olan kökün tadı zencefille karabiber arasındadır. Pilavlarda, hamur islerinde, hardal sosu yapımında, tereyağ ve peynirlerde kullanılmaktadır.
mahlep

Mahlep (mahalep) :
Acı bademi andıran bir kokusu vardır. Keklere, çöreklere, kuru pastalara (Bir kg una bir çorba kaşığı koymak sureti ile) ilave edilerek kullanılır.

İlgili Terimler :

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Karanfilli Elma Tatlısı

Karanfilli Elma Tatlısı Leziz Tarifler

Sitemizde bulunan tüm tarifler üyelerimiz ve ekibimiz tarafından denenerek yapılmıştır. İzinsiz içerik kullanımı yasaktır.

Tüm Hakları Saklıdır - 2020