Resimli ve Kolay Yemek Tarifleri

Hepsi tek tek denenmiş, tam ölçülü net tarifler

Şeker Yerine Tüketilebilecek Besinler

Ana Sayfa » Blog » Şeker Yerine Tüketilebilecek Besinler

Sağlıklı bir bünyeye sahip olmayı her insan ister. Sağlıklı olmanın yolu ise düzenli beslenmekten ve sağlıklı besinler tüketmekten geçer. Fakat gün içerisindeki koşuşturma ile hazır şeyler tüketmek zorunda kalan insanın sağlıklı beslenme ihtimali çok düşüktür. Sağlıklı olmayı etkilemekle kilo kontrolünü de zorlaştıran bir durumdur.

Günlük hayatta tükettiğimiz yiyeceklerden elde edilen fazla şeker vücutta doğrudan yağa dönüşür. Hem yediğimiz tatlılarda hem de çay ve kahvelerde vücuda fazlaca şeker girer. Bu şeker basit şeker olarak adlandırılan ve vücuda faydası olmayan şekerdir. Şekerin zararlarından kurtulmak için şeker yerine tüketilebilecek bazı besinler kullanılabilir. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Bal: Doğal ve gerçek bal çok faydalı olmakla birlikte şeker yerine tüketilebilir. Çaylarda ve tatlılarda kullanılabilir.

2. Pekmez: Demir, kalsiyum, bakır, potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan pekmez de çayları tatlandırmak için tüketilebilir. Aynı zamanda vücut için gerekli mineralleri de karşılar. Keklerde de kullanımı oldukça yaygındır.

3. Tarçın: Yemeklerde, tatlılarda ve çaylarda kullanılabilen tarçın, kan şekerine dengeleyici özelliğe sahiptir. Bu yüzden çok faydalı bir besindir.

4. Meyan kökü: Meyan kökü çubuğu çaydanlığa bırakılarak çayla birlikte kaynatıldığında çayı tatlandırır. Şekerden çok daha fazla tatlı olan bu bitkinin az miktarda kullanılması bile yeterli olacaktır.

5. Kuru üzüm: Kuru üzüm de çaylarda ve tatlılarda kullanılarak etkisini gösterebilir. Kuru üzüm aslında düşük kalorili bir besin değildir. Fakat şeker ihtiyacını karşılamada yararlı bir alternatif olduğu için diyetlerin vazgeçilmez besinidir. Kan şekerini aniden yükseltmeyen bir özelliği vardır bu yüzden uzun süre tokluk hissi verir.

6. Kişniş: Diyabet metabolizmasını düzenleyici bir özelliği vardır. Bu yüzden şeker ihtiyacının karşılanmasında yardımcıdır.

7. Akçaağaç şurubu: Akçaağaç şurubu kahvaltılarda kullanılabilir.

Bu besinler dışında şeker alımını azaltmak için, meyve tüketmek veya meyveli yoğurtlar iyi bir alternatiftir. Aynı zamanda karbonhidrat alımını azaltmak ve tam tahıllı besinlere yönelmek de vücuda giren şeker miktarını azaltacaktır.

Şekerden bir hafta kadar uzak duran bir kişide iştah kontrolü de sağlanmış olacaktır. Böylece kalori alımı dengelenip fazla yağlardan kurtulmak kolaylaşır.

İlgili Terimler :

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Karanfilli Elma Tatlısı

Karanfilli Elma Tatlısı Leziz Tarifler

Sitemizde bulunan tüm tarifler üyelerimiz ve ekibimiz tarafından denenerek yapılmıştır. İzinsiz içerik kullanımı yasaktır.

Tüm Hakları Saklıdır - 2020